1. Musée d’Orsay

Musée d’Orsay Muzeum utworzone w miejscu dawnej stacji kolejowej Orsay z 1900 roku. Miejsce to zadedykowane jest dziełom artystycznym, takim jak: obrazy, rzeźby, fotografie, architektura i wiele innych, z lat 1848 – 1914. Otwarte od wtorku do niedzieli 9:00 – 18:00, w czwartki do 21:45.
adres: 1 Rue de la Legion d’honneur, 75007 Paris, Francja

2. Centre Pompidou

Centre Pompidou Unikalny przykład nowoczesnej architektury, miejsce skupiające muzeum sztuki nowoczesnej, bibliotekę, pomieszczenia przeznaczone na wystawy oraz kino.
adres: place Georges Pompidou, 75004 Paris, Francja

3.Luwr

Luwr Luwr niegdyś był pałacem królów Francji, aktualnie pełni funkcję muzeum. Muzeum w Louvrze prezentuje 35000 prac artystycznych. Zobaczymy tu m.in.. takie rzeźby jak: Mona Lisa, Wesele w Kanie Galilejskiej, Wenus z Milo, Wolność wiodąca lud na barykady, Madonna wśród skał, Przysięga Horacjuszy, I ja byłem w Arkadii. Do muzeum wchodzi się przez charakterystyczną szklaną piramidę, która na początku nie cieszyła się uznaniem Paryżan, gdyż nie lubią oni mieszania architektury nowoczesnej z historyczną. Z czasem jednak mieszkańcy Paryża przekonali się do tej budowli, która teraz jest jednym z symboli Paryża.
adres:34 Quai du Louvre 75001 Paris, France

4.Musee de la Mode et du textile

Jest to muzeum mody i tekstyliów posiadające około 81 000 eksponatów z przeszłości i teraźniejszości, w tym około 16 000 kostiumów, 35 000 akcesoriów mody, 30 000 tkanin, a także przykłady aranżacji wnętrz, meble, obiekty sztuki, tapety, tkaniny, ceramikę, szkła i zabawki od czasów średniowiecza po teraźniejszość.
adres: 107 Rue de Rivoli, 75001 Paris, Francja

5.Muzeum Romantyczne

Muzeum mieści się w budynku, swego czasu będącym domem malarza Ary Scheffer, który wraz z córką organizował wieczory piątkowe. Gośćmi takich wieczorów byli m.in. Fryderyk Szopen, George Sand, Eugene Delacroix oraz Charles Dickens. W zbiorach muzeum znajdziemy portrety, biżuterię oraz wiele dokumentów dotyczących życia francuskiej pisarki – George Sand.
adres: 16 Rue Chaptal, 75009 Paris, Francja

6.Musée Guimet

Jest to mozeum sztuki azjatyckiej znajdujące się w 16 dzielnicy Paryża, które posiada jedną z największych kolekcji sztuki azjatyckiej poza Azją. Wśród eksponatów znajdziemy przedmioty sztuki grecko-buddyjskiej, chińskiej, indyjskiej, Azji Południowo-Wschodniej. 16e Arrondissement,
adres: 75116 Paris, Francja

7.Muzeum Wina (Musée du vin)

Muzeum zostało otwarte w 1984 roku i daje świadectwo różnorodności sposobów produkcji wina we Francji poprzez prezentację narzędzi i innych przedmiotów używanych do produkcji wina. Kolekcja ukazana jest w starej oprawie używanej w średniowieczu. Kolekcja obejmuje 2000 przedmiotów m.in. narzędzia do uprawy winorośli, produkcji wina i jego degustacji.
adres: 5 Square Charles Dickens, 75016 Paris.

8.Musée de la Contrefaçon (Muzeum Fałszerstwa)

Muzeum, którego kolekcja poświęcona jest fałszerstwu i różnego rodzaju podróbkom. Miejsce to zostało utworzone w 1951 roku przez organizację zrzeszającą przemysłowców. Kolekcja muzeum obejmuje około 350 oryginalnych przedmiotów związanych z fałszerstwem, m.in. zabawki, pióra, ubrania, narzędzia, pieniądze, czy luksusowe przedmioty jak np. biżuteria.
adres: 16 Rue Faisanderie, 75116 Paris, Francja

9.Musée Marmottan Monet

Muzeum zadedykowane malartwu impresjonistów znajdujące się w rezydencji Paula Marmottana, który był koneserem sztuki. Zbiory muzeum pochodzą właśnie z zebranych przez niego eksponatów. Znajdziemy tu m.in. Dzieła Moneta, Caillebote, Pissarro, Renoir, czy Sisley.
adres: 16e Arrondissement, 75016 Paris, Francja

10.Les Invalides

Kompleks budynków skladający się z muzeów i zabytków nawiązujacych do militarnej historii Francji, leżący na lewym brzegu Sekwany. Pierwotnym założeniem tego miesjca było stworzenie szpitala i pensjonatów dla inwalidów wojennych, który mógł pomieścić około 4 tysiące chorych i rannych. Znajduje się tu grób cesarza Napoleona, jak również szereg muzeów, w tym muzeum wojskowe.
adres: 7e Arrondissement, 75007 Paris, Francja

11.Espace Montmartre Salvador Dalí

Muzeum poświęcone wielkiemu przedstawicielowi surrealizmu – Salvadorowi Dalemu, gdzie można zobaczyć 330 rzeźb i rysunków jego wykonania. Wśród prac Dalego znajdziemy słynne zegary przedstawiające płynność czasu. adres: 11 Rue Poulbot, 75018 Paris, Francja

12.Musée-Placard d’Erik Satie

Jest to małe muzeum poświęcone francuskiemu kompozytorowi i pianiście Erikowi Satie (1866 – 1925) znajdujące się w 18 dzielnicy. Muzeum to tak naprawdę mały pokoik, w którym Satie w latach 1890-1898 pisał swoje utwory m.in. Gnossiennes i Pièces froides. Muzeum nie stanowi dokładnej rekonstrukcji pokoju, ale wśród eksponatów znajdziemy artykuły Satie, zwłaszcza rysunki i portrety, a także prezent od artysty Man Ray.
adres: 6 Rue Cortot 75018 Paris, Francja

13.Maison de Balzac

Znajdujące się w 16 dzielnicy Paryża muzeum poświęcone francuskiemu pisarzowi – Honoré de Balzac. Miejsce to było jednocześnie domem wymienionej osoby, gdzie powstał cykl powieści “Komedia ludzka”. W muzeum znajdują się przedmioty codziennego użytku pisarza, tj. krzesło i biurko w jego sypialni oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty, także unikatowy dagerotyp Balzaka autorstwa Louisa-Auguste Bissona oraz portrety olejne Balzaka, jego matki i ojca.
adres: 47 Rue Raynouard, 75016 Paris